Трихограма - один із найбільш поширених агентів біологічного методу захисту рослин і являється паразитом яєць багатьох комах-шкідників, зокрема, різних видів лускокрилих. За умови правильного використання, її застосування досить ефективне й виправдане.Важливо зрозуміти, що використання трихограми вимагає дотримання технології, котра складається з цілого комплексу технічних та організаційних складових, проведення яких дозволить одержати очікувані результати.
Досить часто трихограму вносять, виходячи з розрахунку кількості особин на гектар. Але це не зовсім правильно. Оскільки яйця шкідника паразитують самиці, то й орієнтуватися потрібно на цей показник. За лабораторного дослідження трихограми завжди вказується відсоток самиць у пробі. Отже, під час планування кількості внесення ентомофага слід враховувати саме цей показник.
Переваги застосування Трихограми:
- екологічно чистий (природний) засіб захисту від шкідників;
- широкий діапазон видів шкідників (біля 200), яких знищує трихограма;
- простота обробки;
- низькі витрати;
- висока ефективність при профілактичному використанні;
- знищує шкідників у «недосяжних» для хімії місцях;
- засіб довготривалої дії.
Трихограма випускається вручну або за допомогою вертольота, дельтаплана та літака. Досвід застосування трихограми засвідчує, що біологічна ефективність знищення шкідника:
- на кукурудзі і соняшнику
становить 65-70% і зберігає врожай на 5-7 ц/га;
- по цукрових і кормових коренеплодах
ефективність використання 75% і збереження врожаю на 35-40 ц/га
- пшениці
при біологічній ефективності 75% і збереження врожаю на 8 ц/га
Трихограму застосовують в такі періоди:
Перший: в період яйцекладки листогризучих і підгризаючих видів совок на посівах цукрового буряка, багатолітніх травах, гороха, проса, овочевих культур в першій – другій декаді травня – перша декада червня.
Другий: проти стеблового метелика, бавовняного і других листогризучих совок на посівах кукурудзи, соняшника, коноплі, проса з другої декади червня – третя декада червня в залежності від регіона.
Третій: проти другої (третьої) генерації листогризучих і підгризаючих совок на площах під посів озимих культур, починаючи с другої декади серпня.
Проти кожного покоління шкідника проводять два-три випуски з інтервалом 5-7 днів, а у разі випуску роізновікової трихограми 1-2 випуски через 10-12 днів.
Початок випуску трихограми проводять на початку яйцекладки, наступні в період масового яйцекладу шкідника.
Трихограма паразитує в яйцях 215 видів комах. Вона охоче поселяється в яйцях шкідливих видів совок, кукурудзяного і лугового метеликів та інших лускокрилих. Це дрібна комаха.
Самка трихограми відкладає свої яйця в яйця господаря-шкідника, переважно в свіжевідкладені. Личинки харчуються вмістом яйця господаря, до моменту її обертання в лялечку яйце комахи-господаря набуває характерний чорний колір, з синюватим або буровим відтінком. Дорослі особини, відроджені з лялечок, прогризають отвір в його оболонці і виходять назовні. Особи трихограми народжуються статевозрілими. Відразу після вильоту з яєць господаря трихограма злучається, потім відшукує і заражає яйця шкідника. Самка відкладає до 50 яєць, з них більшу частину першу добу життя. У природних умовах трихограма без харчування живе 2-4 дні, при живленні нектаром до 15 днів, в середньому 8 днів. Розвитку, розмноженню й активності трихограми сприяють температура в межах від 18 до 30 градусів, а відносна вологість повітря від 60 до 95 відсотків. Трихограма світлолюбна, особливо активна при сонячному освітленні, проте, вона уникає прямих сонячних променів. По рослині вона переміщається “пішим ходом” і робить короткі перельоти. Протягом одного покоління шкідника-господаря трихограма здатна розселитися в радіусі до 30 метрів, при вітрі може поширитися на більшу відстань.
Позитивною особливістю трихограми є швидкість її розмноження, яка триває в середньому від 8 днів при температурі 30 градусів, до 21 дня у 18 градусів. За одне покоління совок розвивається 2-3 покоління яйцеїда.
За сезон може розвиватися від 8 до 12 поколінь трихограми. Постійного господаря не має. Навесні вилітає раніше своїх господарів і частіше гине через відсутність, яєць шкідника. Звичайно, в природних умовах у весняний період яйця совок заражені природного трихограмою на 1-10%.
Для збільшення чисельності, трихограму штучно розводять у біолабораторіях та на початку яйцекладки шкідника.
В посушливих районах, трихограму, в першу чергу, слід застосовувати в умовах зрошуваного землеробства, де мікроклімат сприяє резервування лугового метелика, шкідливих совок і є сприятливим для розмноження трихограми. Для заміни хімічних обробок на овочевих і польових культурах ефективно поєднувати випуск трихограми із застосуванням мікробіологічних препаратів.